Oferowana przez pracodawców stabilność zatrudnienia przyciąga uwagę w ogłoszeniach o pracę. W końcu kto nie chciałby czuć się pewnie, jeśli chodzi o zatrudnienie, prawda? Tyle że kiedy po latach chcesz zmienić swoją stabilną dotąd ścieżkę kariery, musisz o czymś wiedzieć. 10 czy 15 lat doświadczenia w jednej firmie to nie jest Twój atut. Co w takim razie nim jest?
„Obyś żył w ciekawych czasach” – pewnie znasz to przysłowie. W zasadzie to nie przysłowie, tylko… klątwa. I to jedna z trzech. Chyba nikt nie wie, czy aby na pewno ma chiński rodowód. A tym bardziej kto i w jakim kontekście się nią posłużył. Więcej o tej klątwie można przeczytać na Wikipedii.
No dobrze, ale co to ma wspólnego z tematem tego artykułu?
Stabilność zatrudnienia a życie w „ciekawych czasach”
Sam widzę co najmniej dwa powiązania.
- Niezależnie od tego, czy uważamy „ciekawe czasy” za klątwę, czy za życzenie, trudno spierać się z pewną kwestią. Ostatnie lata to bardzo dynamiczny okres – raczej nikt temu nie zaprzeczy. Zmieniło się nasze otoczenie i kontekst, w jakim żyjemy. Rynku pracy również te zmiany dotyczą.
- „Ciekawe czasy” mają też wymiar naszych osobistych doświadczeń. Możemy się zastanawiać, czy zawodowo mamy szansę robić ciekawe rzeczy, prowadzić interesujące projekty, uczyć się nowych rzeczy.
Te powiązania prowadzą do dwóch pytań, które powinni sobie zadać zarówno kandydaci, jak i rekruterzy.
Te pytania to:
- Co sprawia, że ktoś przez wiele lat pracował w jednej organizacji i dlaczego liczyła się dla niego stabilność zatrudnienia?
- Jaka jest motywacja tej osoby, aby zmienić pracę po latach?
Co można wyczytać z CV?
Kilkanaście lat pracy w jednej firmie, na tym samym stanowisku, może mieć związek z tym, co jest (lub było) ważne dla pracownika. Mogą to być jego wartości czy inne aspekty, na które zwraca uwagę:
- relacje z zespołem i ludźmi w organizacji,
- stabilność zatrudnienia i bezpieczeństwo,
- dobra marka organizacji i atrakcyjne warunki zatrudnienia.
Co mam na myśli, pisząc o stabilności i bezpieczeństwie? Firma, w której pracujesz, może funkcjonować na w miarę stabilnym rynku. Może nie przechodzić wielkich transformacji w zakresie produktu, technologii, procesów produkcyjnych, supply chain. Możliwe też, że nie doświadcza zaskakujących wyzwań konkurencyjnych.
Stabilność zatrudnienia a chęć zmiany pracy
Kiedy chcesz zmienić pracę po latach, musisz umieć wykazać, że Twoje doświadczenie to nie rok powtórzony 10 czy 15 razy. Twoim najważniejszym zadaniem jest pokazać realne 15 lat doświadczenia (a także zmian i postępu w przynajmniej kilku obszarach zawodowych). Jest to szczególnie istotne, gdy planujesz zmianę branży, stanowiska lub zawodu.
Nieco prościej jest wtedy, kiedy Twoja dłuższa kariera w jednej organizacji była owocna pod kątem zmiany ról i zakresów odpowiedzialności. Nie zdziw się jednak, jeśli rekruter będzie dociekał, w jakim kontekście następowały te zmiany (np. czy zmieniał się Twój przełożony).
Moim zdaniem zmiany w ramach jednej firmy, następujące co kilka lat (2–4), nie są barierą w poszukiwaniu kolejnych wyzwań. Podobnie patrzę na wyraźny progres w organizacji w ramach pracy na jednym stanowisku. W tym przypadku chodzi mi o zmiany w skali projektów, wielkości biznesu, modelach biznesowych, a także o inwestycje i restrukturyzacje.
Kiedy chcesz zmienić ścieżkę kariery po długoletniej pracy na rzecz jednej firmy, ważne jest to, by mieć przygotowaną krótką opowieść. Powinna ona odpowiadać na poniższe pytania.
- Jakie były Twoje najciekawsze obowiązki i zadania?
- Jakie masz osiągnięcia?
- Czego nauczyła Cię dana praca i co możesz wnieść do nowej organizacji?
- Jaka jest Twoja motywacja i dlaczego interesuje Cię akurat ta organizacja lub/i rola?
Podsumowanie
Czego na pewno warto nie robić, kiedy po latach pracy u jednego pracodawcy szuka się nowych wyzwań? Martwić się!
Pamiętaj, że w ciekawych czasach zmieniają się nie tylko paradygmaty, lecz także stereotypy. Dzisiaj zdecydowanie mniej martwią się o pracę osoby, które często ją zmieniają. Dlaczego? Bo pojęcie „skoczek” nie jest już tak pejoratywne, jak jeszcze kilka lat temu. Praca dla jednej organizacji dłużej niż 10 lat też nie oznacza automatycznej stygmatyzacji, kiedy poszukujesz nowych wyzwań.

grzegorz.steinke@cter.pl
+48 510 151 392
Grzegorz Steinke
Pracuje z firmami z rynku finansowego, branży telko oraz sektorem przemysłowym. Pracował z firmami właścicielskimi, korporacyjnymi, spółkami funduszowymi i organizacjami międzynarodowymi. Najczęściej realizuje projekty z obszarów zarządzania operacyjnego, general management, zarządzania produkcją, obsługi klientów, finansów, HR. Pracuje w języku polskim. Wykładowca zagadnień z obszaru HR na studiach ALK i WSB.