Wstępna rozmowa rekrutacyjna odbywa się zwykle przez telefon. W ten sposób prowadzi się większość procesów rekrutacyjnych. Jak się do takiej rozmowy przygotować, aby zwiększyć swoje szanse na umówienie spotkania bezpośredniego? Odpowiadam!
W rozmowie telefonicznej biorą udział dwie osoby. Jedną jesteś Ty, to oczywiste. A kogo usłyszysz po drugiej stronie słuchawki? Tutaj scenariuszy jest kilka.
Może zadzwonić do Ciebie:
- rekruter (czyli osoba z zespołu HR organizacji),
- headhunter (lub konsultant z firmy search & selection),
- menedżer prowadzący proces rekrutacji do swojego zespołu,
- chat bot rekrutacyjny.
Bez względu na to, z kim będziesz rozmawiać, musisz pamiętać, że:
Rozmowa rekrutacyjna przez telefon jest równie ważna jak spotkanie bezpośrednie!
Wstępna rozmowa rekrutacyjna – co warto ustalić na początku?
Najważniejsze jest ustalenie, jakiego procesu rekrutacji dotyczy rozmowa. Czy chodzi o konkretną rekrutację, czy o ogólne rozeznanie się w temacie potencjalnego zatrudnienia?
Jeśli rozmowa dotyczy konkretnego procesu rekrutacji, warto przypomnieć sobie dwie rzeczy:
- Jakie wymagania (nawet ogólne) były zdefiniowane w propozycji /ofercie/ogłoszeniu rekrutacyjnym?
- Czy i jakiego rodzaju informacje na Twój temat ma osoba, z którą rozmawiasz?
Najczęściej ma ona do dyspozycji:
- Twoje CV
- profil LinkedIn
- kwestionariusz rekrutacyjny
- rekomendację (która może pochodzić z różnych źródeł)
Wiedząc o tym, jakie informacje (i skąd!) ma Twój rozmówca, będzie Ci łatwiej odnaleźć się w kontekście całej rozmowy. Wiedza ta wpłynie chociażby na dobór adekwatnych przykładów.
Przygotowanie do wstępnej rozmowy rekrutacyjnej – o co jeszcze zadbać?
Elementem przygotowania do rozmowy jest również zadbanie o komfort i warunki, które pozwolą Ci się na niej w pełni skoncentrować.
- Znajdź ciche i spokojne miejsce – nie rozmawiaj w tramwaju czy w sklepie, w pracy ani w innym miejscu, w którym są osoby postronne.
- Zadbaj o naładowany telefon i przestrzeń, w której nie ma problemów z zasię
A jeśli telefon Cię zaskoczył? W takiej sytuacji zaproponuj, że oddzwonisz i spróbuj umówić się na konkretną godzinę rozmowy (w miarę możliwości tego samego dnia). Ustal, co jest wygodniejsze dla drugiej strony – czy jeśli Ty oddzwonisz, czy jeśli inicjatywa pozostanie po stronie Twojego rozmówcy/ rozmówczyni.
To całkowicie normalna praktyka – nie obawiaj się jej. Dzięki niej możesz zyskać czas na lepsze przygotowanie. Jeśli znasz ofertę lub aplikujesz na konkretne ogłoszenie, przejrzyj wcześniej jego treść i dowiedz się czegoś więcej o potencjalnym pracodawcy.
Poza tym zachęcam do tego, by:
- mieć przed oczami swoje CV i w trakcie rozmowy powoływać się na zawarte w nim doświadczenia,
- być przygotowanym na pytanie związane z oczekiwaniami finansowymi.
Pytanie o finanse może się pojawić nawet na początkowym etapie rozmowy. Niekoniecznie musi to oznaczać nacisk i rozpoczęcie negocjacji. W wielu przypadkach chodzi o sprawdzenie, czy Twoje oczekiwania mieszczą się w przewidzianych widełkach. Warto więc mieć przemyślany poziom wynagrodzenia, poniżej którego podziękujesz za ofertę.
Wstępna rozmowa rekrutacyjna – o co zapytać?
Jak się zachowywać i o co pytać w trakcie rozmowy? Dobre przygotowanie to podstawa!
Będzie Ci łatwiej, kiedy w trakcie rozmowy będziesz mieć przed oczami ofertę oraz swoje CV. Pozwoli Ci to zapanować nad stresem. Oczywiście to naturalne, że zależy Ci na tym, by dobrze wypaść, jednak nie pozwól, by stres wpłynął na jakość rozmowy. W pokazaniu optymizmu i zaangażowania nic nie przeszkadza bardziej niż ściśnięte gardło.
O czym jeszcze warto pamiętać?
- Nie przerywaj i nie zagaduj
Nawet jeśli masz poczucie, że jest coś cennego, do czego dobrze byłoby się odnieść. Zanotuj to sobie. Na pewno jeszcze będzie okazja do tego wrócić – jeśli nie trakcie tej rozmowy, to w kolejnych etapach.
- Unikaj zbyt lakonicznych wypowiedzi (TAK/NIE), postaraj się ułatwić rozmowę partnerowi po drugiej stronie (nawet jeśli to chat bot)
Formułuj zwięzłe, ale jednocześnie wyczerpujące odpowiedzi na zadane pytania. Pamiętaj, że na tym etapie najczęściej chodzi o weryfikację „twardych” kryteriów rekrutacji.
- Zadawaj pytania
Możesz zapytać o szczegóły oferty. Nie zdziw się jednak, jeśli na tym etapie nie poznasz nazwy firmy, dla której prowadzona jest rekrutacja. To powszechna praktyka w przypadku poufnych rekrutacji. Nawet jeśli rozmawiasz z przełożonym, nie dopytuj więc o nie (o ile nie są kwestią GO/NO GO z Twojej strony). Za to koniecznie zapytaj o kolejne etapy postępowania rekrutacyjnego oraz zakładane terminy.
I pamiętaj! Wstępna rozmowa rekrutacyjna ma być kluczem do przejścia do kolejnego etapu – spotkania rekrutacyjnego.
Jak się do niego przygotować? O tym przeczytasz na #BlogCTER – tutaj znajdziesz artykuły na ten temat.
grzegorz.steinke@cter.pl
+48 510 151 392
Grzegorz Steinke
Pracuje z firmami z rynku finansowego, branży telko oraz sektorem przemysłowym. Pracował z firmami właścicielskimi, korporacyjnymi, spółkami funduszowymi i organizacjami międzynarodowymi. Najczęściej realizuje projekty z obszarów zarządzania operacyjnego, general management, zarządzania produkcją, obsługi klientów, finansów, HR. Pracuje w języku polskim. Wykładowca zagadnień z obszaru HR na studiach ALK i WSB.