Pandemia koronawirusa oraz niespokojna sytuacja polityczna na świecie zmieniają rynek pracy. Zmienia się też zarządzanie talentami w organizacji, bo dostęp do talentów i kompetencji staje się ważniejszy niż kiedykolwiek przedtem. Jak to zarządzanie zorganizować, biorąc pod uwagę zmiany i trendy, które w kolejnych latach będą mieć największe znaczenie w życiu zawodowym? I jak pomoże Ci w tym Executive Search?
Jeszcze do niedawna eksperci specjalizujący się w kwestii zmian społecznych opisywali świat, w którym żyjemy, akronimem VUCA. Pod litymi czterema literami kryje się rzeczywistość zmienna (volatile), nieokreślona (uncertain), kompleksowa (complex) i niejednoznaczna (ambiguous). Wydarzenia polityczne, które miały miejsce w ostatnich latach oraz pandemia koronawirusa sprawiły, że nasze życie się zmieniło. Teraz do opisu rzeczywistości specjaliści używają akronimu BANI. Określa on świat kruchy (brittle), niespokojny (anxious), nieliniowy (nonlinear) i niezrozumiały (incomprehensible). Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Rynek pracy również jest inny niż jeszcze kilka lat temu. Organizacje mają coraz więcej trudności w budowaniu długofalowych strategii działania. Wiele z nich, zamiast postawić na zarządzanie talentami w organizacji, skupia się na tworzeniu nowej kultury organizacyjnej. Takiej, która pozwoli szybko wychwycić sygnały nadchodzących zmian i zwinnie na nie zareagować. Niezależnie od wysiłków, jakie podejmują, nie da się jednak wszystkiego w pełni przewidzieć. Na przykład tego, jak czynniki niezwiązane z działaniami firmy wpłyną na model biznesowy czy otoczenie klienta.
Zarządzanie talentami w organizacji – wyzwania zewnętrzne
Oprócz ogromnych perturbacji i zmian w kwestiach politycznych, których doświadczamy, na rynek pracy wpływa wiele różnych czynników. Jednym z nich jest demografia. Dla krajów rozwiniętych zarządzanie talentami w organizacji jest trudne, bo ich wyzwania dotyczą starzejącego się społeczeństwa i mniejszej dostępności pracowników. Dla innych krajów – bo dotyczą eksplozji demograficznej i wyzwań w obszarze edukacji czy ruchów migracyjnych.
Na te obszary nakłada się megatrend, którym jest rewolucja technologiczna. Rozwiązania z obszaru Industry 4.0 coraz mocniej wchodzą bowiem na rynek pracy i do organizacji. Automatyzacja, robotyzacja, rozwój sztucznej inteligencji, coraz doskonalsze mechanizmy maszynowego uczenia się oraz ekspansja wirtualnej rzeczywistości również przynoszą zmiany. Powodują chociażby, że niektóre zawody znikają, a ich miejsce zajmują zupełnie nowe.
Zmieniają się także oczekiwania uczestników rynku pracy. Coraz mocniej możemy obserwować rozwój GIG Economy. Wiele osób nie jest już zainteresowanych funkcjonowaniem w dominującym dotychczas modelu pracy (pracownik = 1 pracodawca w danym momencie) i szuka innych rozwiązań. Nie dotyczy to już wyłącznie IT, ale właściwie każdej branży.
Zarządzanie talentami w organizacji – jak wykorzystać zmiany na swoją korzyść?
To wszystko sprawia, że organizacje potrzebują głębszego namysłu przed podjęciem dalszych działań. Powinny się zastanowić, jakiego rodzaju talenty mają już w swoich strukturach, a także określić, w których obszarach znajdują się luki. Muszą również zdecydować, jakich talentów i kompetencji potrzebują już dzisiaj oraz jak ich wymagania będą się zmieniać w przyszłości.
Zmiany, które mają miejsce w otoczeniu społeczno-ekonomicznym mogą być ogromnym bodźcem do rozwoju albo potencjalnym zagrożeniem. Dostosowując się do zmieniającego się świata pamiętaj o jednej rzeczy. Kluczowe znaczenie w organizacjach zawsze mają ludzie, którzy w nich pracują. Właśnie dlatego tak ważna jest umiejętność zapewnienia firmie stałego dostępu do talentów i kompetencji. Zanim zaczniesz ich szukać, musisz się dowiedzieć, kogo tak naprawdę potrzebujesz.
Poszukujesz nowych kompetencji w swojej firmie? Zadaj sobie te 3 pytania
Aby zarządzenie talentami w organizacji odbywało się świadomie, musisz odpowiedzieć na 3 ważne pytania:
- Kogo potrzebujesz teraz?
- Kogo będziesz potrzebować w przyszłości?
- Jakich kompetencji potrzebujesz w jakim horyzoncie czasowym?
Dopiero, kiedy masz wyobrażenie na ten temat, możesz dokonywać wyboru tego, czy będziesz te talenty budować wewnątrz organizacji (make), czy też poszukasz ich poza firmą (buy). Najczęściej odpowiedź będzie pewnego rodzaju hybrydą obu podejść. Gdy podejmiesz decyzję o wyjściu na rynek zewnętrzny i pozyskaniu talentów spoza organizacji, czeka Cię kolejna decyzja. Będzie nią określenie strategii, za pomocą której do nich dotrzesz.
Zarządzanie talentami – jak może Ci pomóc konsultant Executive Search?
Jeśli zdecydujesz się szukać talentów na zewnątrz, warto skontaktować się z firmą Executive Search. Dlaczego? Doświadczeni konsultanci są w ciągłym kontakcie z rynkiem i będą w stanie wesprzeć Twoją organizację na co najmniej kilka sposobów.
- Pierwsza weryfikacja założeń. Konsultant Executive Search może zweryfikować Twój sposób myślenia.
- Zderzy założenia Twojej oferty z tym, co dzieje się na rynku.
- Zweryfikuje dla Ciebie parametry finansowe oferty, pakiet benefitów oraz formę współpracy.
- Przeprowadzi solidny audyt oferty, dzięki czemu zyskasz pewność, że szukasz właściwej osoby i oferujesz konkurencyjne warunki.
- Doprecyzowanie rynku. Konsultant Executive Search wesprze Cię także w poszukiwaniu obszarów rynku, na których możesz szukać kandydatów.
- Podpowie Ci, gdzie jeszcze możesz „łowić” kandydatów.
- Sprawdzi, jak duża jest konkurencja na rynku.
- Pomoże zbudować dostosowane EVP (Employee Value Proposition).
- Mapowanie rynku, czyli pozyskiwanie kluczowych informacji na temat rzeczywistości rynkowej. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Na tym etapie konsultant Executive Search:
- Zweryfikuje oczekiwania kandydatów.
- Sprawdzi, jak działa Twój „employer branding”.
- Dowie się, jaka jest otwartość kandydatów na rozmowy.
- Uruchomienie projektu rekrutacji. Konsultant Executive Search pomoże Ci dopełnić formalności i uruchomić rekrutację.
- Dopilnuje, by rekrutacja ruszyła pod konkretny profil kandydata.
- Pomoże Ci weryfikować kandydatów.
- Wesprze Cię w kwestiach formalnych.
Choć świat i rynek pracy ciągle się zmieniają, wydaje się, że jeden czynnik pozostanie niezmienny. Organizacje zawsze będą potrzebowały dojrzałych i świadomych liderów, zdolnych do poprowadzenia ich biznesów w efektywny sposób. Będą też o nich konkurowały. Możesz spróbować sił w tej „wojnie o talenty” samodzielnie. Możesz też wybrać sprawdzonego i zaufanego sojusznika w postaci firmy Executive Search, który wesprze Cię w niej na każdym etapie.
grzegorz.steinke@cter.pl
+48 510 151 392
Grzegorz Steinke
Pracuje z firmami z rynku finansowego, branży telko oraz sektorem przemysłowym. Pracował z firmami właścicielskimi, korporacyjnymi, spółkami funduszowymi i organizacjami międzynarodowymi. Najczęściej realizuje projekty z obszarów zarządzania operacyjnego, general management, zarządzania produkcją, obsługi klientów, finansów, HR. Pracuje w języku polskim. Wykładowca zagadnień z obszaru HR na studiach ALK i WSB.